Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan

Buna ziua, am permis de 17 ani cu vreu 250000 km parcursi, fara absolut niciun eveniment rutier sau amenda, doar una acu 2 ani contestata si castigata deoarece politaiul m-a incadrat gresit scriind un art. care facea referire la casca protectie motociclisti nu centura siguranta. Acu 10 zile obosit fiind dupa o zi istovitoare, pe la ora 18 am mancat foarte bine deoarece nu mancasem nimic toata ziua, am baut 2,5 beri si am urcat la volan. Dupa nici 50 de m unu a taiat curba si ne-am lovit oglinzile (doar geamul oglinzii spart). Ala a anuntat politia , am suflat in etilotest si am avut 0, 84 (am baut berea cam in 40 de minute si am urcat imediat la volan)
La sange mi-a iesit 0,78 la prima proba si 0,67 la proba a 2-a. De la politie mi s-a spus ca va fi dosar penal.
Nu doresc critici doar sfaturi. Critici am primit si de la altii si de la mine, de 10 zile nu am nici pofta de mancare nici somn, numai cosmaruri.
Va multumesc si astept raspunsuri serioase deoarece vreau sa stiu cat o sa cheltui, cat timp voi ramane pieton si ce sanctiune sau condamnare voi primi.
fapta e infractiune atunci cand se depaseste 0,8 la mie. chiar daca se va retine infractiunea oricum nu veti face inchisoare ci veti primi o amenda sau o suspendare conditionata in functie si de cum va apara avocatul
Recoltarea probei de sânge se facce de obicei cu nerespectarea Ordinului nr. 376/2006 raportat la O.U.G. nr. 195/2002, în sensul că nu a fost utilizată trusa standard de recoltare

In situatia in care se poate constata nelegalitatea buletinului de examinare clinică în sensul că:
- în cuprinsul buletinului de examinare clinică nu se menţionează seria şi numărul containerului, nu se menţionează seria şi numărul sigiliului (a se vedea ultima rubrică înainte de concluzii, specificarea ?confirm că prelevarea s-a făcut ? containere nr. ? sigiliul nr. ??);
- nu atestă, prin menţiunile inserate, consumul de alcool, specificândcomportare ordonată, orientare în timp şi spaţiu-orientată, atenţia concentrată, judecata coerentă, dar concluzionând, ?pare sub influenţa acoolului?;

[Editat]

Se poate cere achitarea!!!
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Daca v-a iesit 0.78 in sange la prima proba,nu e infractiune.Eu am avut 0.84 in aer,apoi 1.3 in sange...Nu stiu care e procedura,dar nu cred ca sunteti obligat sa mai faceti recalculare.Interesati-va de acest aspect.Cred ca permisul va fi suspendat inca 3 luni.
Daca ati avut 0,78 la proba biologica nu va fi un dosar penal ci o contraventie pt care veti primi pana la 90 de zile suspendarea permisului plus amenda. Este bine sa va angajati un avocat care sa va reprezinte interesele si sa va apere in fata presiunii din partea avocatilor acuzarii, procurorului de caz, care vor cauta sa va acuze cat mai mult.